Ich Dwoje / Dances With Sculptures | Piotr Janowczyk 

Czwartek 03.09.2020, godz. 18:30 – wernisaż wystawy
foyer, Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N

Projekt „Dances with sculptures” realizowany przez artystę i historyka sztuki Piotra Janowczyka zakłada konfrontowanie współczesnych choreografów, tancerzy oraz osób uprawiających specjalistyczne techniki ruchu z klasyką światowej rzeźby.

Na wystawie zostanie przedstawiona dokumentacja filmowa i fotograficzna ilustrująca poszukiwanie formy anatomicznej inspirowanej rzeźbą Augusta Zamoyskiego „Ich dwoje”. Do udziału w projekcie zaproszona została jedna z najciekawszych w Polsce par zajmujących się ruchem w nurcie Movement: Marta ZINSERLING i Michał Baba BACIŃSKI. Na wystawie będzie można też zobaczyć dokumentacje oryginalnych rzeźb Augusta Zamoyskiego wykonaną przez Piotra JAMSKIEGO.

Równo sto lat temu w 1919 r., młody August ZAMOYSKI zafascynowany futuryzmem podjął pierwsze próby wykonania rzeźby „Ich dwoje”.  Do tematu powracał wielokrotnie, realizując cykl prac pod tym samym tytułem. Figury te zaliczane są do wybitnych przykładów rzeźby awangardowej pierwszej połowy XX w. Tłem powstania tych prac jest związek rzeźbiarza z wiedeńską tancerką Ritą SACCHETTO, która eksperymentowała z tańcem formistycznym. Ich burzliwy związek  odcisnął silne piętno na twórczości artysty, a praca „Ich dwoje” to świadectwo bliskości artystów ze świata tańca i rzeźby.

 

Wystawa została zrealizowana w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie w roku 2019
Za eksploatację wystawy odpowiada  Fundacja Artystyczna PERFORM

kurator: Piotr Janowczyk

muzyka: Leszek Możdżer / Holland Baroque

movement: Marta Zinserling, Michał Baba Baciński

video i fot. tancerzy: Piotr Janowczyk

fotografie rzeźb: Piotr Jamski


Marta Zinserling – Entuzjastka pierwotnych człowiekowi form ruchu – walki, tańca i przemieszczania się. Od dziecka związana z kulturą fizyczną. Trenuje Brazylijskie Jiu Jitsu (złoty medal mistrzostw Polski ADCC) i zgłębia temat wszechstronnego przygotowania ciała do treningu chwytanych sportów walki, nie zapominając też o swoich tanecznych korzeniach. Z miłości do ruchu i fascynacji ewolucyjnym podejściem do zdrowia – Trzy lata temu zrodził jej się w głowie pomysł na W gruncie ruchu. Na co dzień współtworzy Akademię W Gruncie Ruchu i studiuje na Warszawskim AWFie. Uczyła się u takich osób jak: Ido Portal, Benita Kopacka i Kamil Zych (Trening Naturalny), Tom Weksler, Bruno Caverna, Rafe Kelley, Jozef Frucek, Joseph Bartz, Thomislav English, czy Simon Thakur.

Michał Baba Baciński – Nauczyciel, praktyk i pasjonat ruchu, świadomego życia, holistycznego rozwoju. Od dziecka mocno związany z różnorodnymi sportami i kulturą fizyczną. Wiele lat treningów parkour, akrobatyki, sportów drużynowych, kulturystyki, kalisteniki oraz biegania doprowadziły go do praktyki MOVEMENTU. Uczył się od takich osób jak: Ido Portal Team, Rafe Kelley, Trening Naturalny, Farid Herrera, Tom Weksler, Jozef Frucek, Joseph Bartz. Aktywnie działa na rzecz rozwoju polskiej społeczności ruchowej– za granicą rozwijaną przez Ido Portala pod hasłem Movement Culture. Współtwórca grupy edukacyjnej W Gruncie Ruchu oraz Akademii W Gruncie Ruchu. Na co dzień bada i rozwija własne techniki ruchowe oraz sposoby pracy z ciałem, studiuje na AWFie i trenuje brazylijskie Jiu Jittsu.

Piotr Janowczyk – Plastyk i historyk sztuki. Kieruje Pracownią Rejestracji Obrazu UW oraz Ilustracji w WSISiZ. W przeszłości związany z ASP w Warszawie i Europejską Akademią Sztuki. Gościnnie prowadzi cykle wykładów z historii kultury wizualnej, które doczekały się wersji radiowej w TOKFM. Autor ponad 30 wielkoformatowych murali portretowych wykonanych w Polsce i w Europie, w tym Galerii Osobowości Kultury Warszawy oraz Galerii Portretów na krakowskim Kazimierzu. W latach 2011-2017 odbywał podróż po Europie, realizując projekt “Street Art Summer”. Reżyser krótkich form filmowych i animowanych, w których zgłębia zagadnienia sekwencyjnego ruchu. Mówca TEDx 2017.

 

PRZED UDZIAŁEM W WYDARZENIACH FESTIWALU ZAPOZNAJ SIĘ Z WARUNKAMI UCZESTNICTWA ZWIĄZANYMI Z PANDEMIĄ COVID-19 DOSTĘPNYMI TUTAJ