Slide

“Kalejdoskop” to festiwal tańca współczesnego, odbywający się od 2002 roku w Białymstoku. 

Cztery dni festiwalu, to przegląd wyjątkowych spektakli tanecznych oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących: wystaw, warsztatów oraz spotkań i dyskusji.  “Kalejdoskop” jest największą imprezą, promującą najciekawsze zjawiska tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce.


Festiwal, zgodnie ze swoją nazwą to zmienność, różnorodność, różnobarwność stylów i form artystycznych.  Od 17 lat, jak w kalejdoskopie pojawiają się na deskach białostockich scen najciekawsze spektakle happeningi polskich i zagranicznych twórców. Spotykają się tu przedstawiciele różnych pokoleń, trendów i koncepcji tańca oraz wyjątkowa publiczność – miłośnicy tej formy sztuki oraz ludzie po prostu ciekawi świata.

W 2020 roku festiwal podtrzymuje i rozwija tę różnorodność. Dlatego, obok spektakli tańca współczesnego, wśród wydarzeń artystycznych znajdą się także: wystawy, performance w przestrzeni miejskiej, spacer tanecznym szlakiem, taneczne lunche, rozmowy i spotkania. Ta różnorodność spięta jest spójną, oryginalną koncepcją spotkania wszystkich miłośników tańca współczesnego bez względu na wiek – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, widzów, praktyków i teoretyków.

POKOLENIA

Każda edycja realizowana jest w oparciu o nowy temat przewodni. Dlatego właśnie to POKOLENIOWOŚĆ w tańcu współczesnym jako parabola łącząca twórców i odbiorców stanie się tematem przewodnim nowej edycji festiwalu. Zmieniające się historycznie warunki, ich znaczenie dla działalności najwybitniejszych tancerzy i choreografów oraz wpływ pokoleń na pojawiające się na przestrzeni dekad nowe sposoby budowania artystycznej wypowiedzi będą osią łączącą wydarzenia w programie Kalejdoskopu. Również budowanie dialogu międzypokoleniowego wśród odbiorców festiwalu stanie się naszym celem. Pokoleniowość jest nowym tematem na festiwalu, w ocenie realizatorów niezwykle ważnym i podejmowanym po to, aby wspólnie doświadczać, rozmawiać, świętować i rozumieć sztukę w pełni.

O pokoleniach w tańcu współczesnym można mówić mając na uwadze koniec lat 80-tych. Wtedy właśnie taniec współczesny zaczął rozwijać się w Polsce najprężniej. Jednym z najwybitniejszych inicjatorów tych zmian był Jacek Łumiński. “Nieporównywalny, nowatorski, unikatowy” – tak o założonym przez niego w 1991 r. w Bytomiu Śląskim Teatrze Tańca rozpisywały się polskie i zagraniczne media. Następne pokolenia, które tworzyły taniec w latach 90-tych wnosiły już inną jakość w rozwój tańca. Kolejne – które nie do końca odnajdywały się w repertuarach szkół baletowych- wyruszały w świat, szukając inspiracji i rozwoju. Kolejne pokolenie miało już szansę na akademicką edukację w kraju.

Do udziału w nowej edycji festiwalu zaprosimy przedstawicieli wszystkich wymienionych wyżej pokoleń artystów tańca współczesnego. Począwszy od Jacka Łumińskiego, którego twórczość miała ogromny wpływ na tysiące tancerzy w Polsce, poprzez cenione osobistości dojrzałego pokolenia takie jak Ryszard Kalinowski, na młodych, zdolnych twórcach, którzy kończą swoją edukację taneczną i rozpoczynają karierę zawodową. Będziemy przyglądać się zmianom i rozmawiać o tym jak pokoleniowość odznacza się w historii polskiego tańca współczesnego. Będziemy łączyć pokolenia, zapraszając do udziału w festiwalu autorytety sztuki tańca, jak i ich uczniów.

Zapraszamy na taneczną podróż przez pokolenia. Zapraszamy na festiwal tańca współczesnego Kalejdoskop!

CIEKAWOSTKI


  • Każda edycja festiwalu ma inne, nowe logo. Logo tworzone jest na bazie rysunków powstałych podczas warsztatów, poprzedniej edycji. Jego twórcą jest artysta, grafik Paweł Dudko.

  • Spektakle i wydarzenia naszego festiwalu zlokalizowane są w różnych częściach Białegostoku.  Do najodleglejszych jego zakątków wozimy publiczność zabytkowymi autobusami.